טרילותרפיה

 

את הטרילותרפיה פיתח מורי היקר, זן מאסטר ניסים אמון.

הטרילותרפיה משלבת בתוכה את הבנת מבנה הנפש כפי שהוא בא לידי ביטוי בזן-בודהיזם מחד, ובגשטלט וטכניקות מן הפסיכולוגיה המערבית מאידך. 

זהו כלי פשוט, שימושי ומאוד יעיל שיש בכוחו להביא שינוי תודעתי ורגשי משמעותי ועמוק ובזמן יחסית קצר.

הטרילותרפיה מתבססת על הנחה כי בכל אחד מאיתנו קיימים שני צדדים, שתי גישות פנימיות לחיים, ופעמים רבות הן מתנגשות זו בזו ואפילו סותרות זו את זו:  מי לא אומר לעצמו מדי פעם "אני לא מרשה לעצמי…", או "הייתי רוצה.. אבל אני חייבת…"

ההתנגשות הזאת יוצרת בתוכנו אי-שקט ויכולה לייצר גם רמות שונות של בלבול, מתח, סבל ואפילו חרדה. הסתירה הפנימית הזאת מייצרת לנו פעמים רבות גם קושי להוביל את עצמנו אל יעדים ומטרות משמעותיים עבורינו, כמו למשל זוגיות ואהבה.

על פי הטרילותרפיה, כדי לפתור את הקונפליקט הפנימי במקומות בהם הוא קיים, עלינו להכיר תחילה את ה"דמויות" בתוכנו. להבין את הצרכים שלהן ולמצוא את הדרך ליצירת גישור פנימי כך שהקונפליקט יתחלף בתחושת רווחה, ביכולת הנעה פנימית לפעולה וביכולות שלנו להגשים הן את הצרכים הרגשיים שלנו והן את הצרכים הרציונליים.

 

בסדנה נלמד לעבוד בשיתוף פעולה עם שלושת החלקים המרכיבים את העולם הפנימי של כל אחד ואחת מאיתנו:

הראש - שומר הסף, האחראי על ההישרדות שלנו בעולם - הישרדות פיזית, כלכלית, חברתית, רגשית.

הוא החלק שמנהל לנו את הזמן, שמתכנן את העתיד, שדואג, ששומר, אנחנו צריכים אותו איתנו אבל לפעמים הוא יכול קצת להציק: עם פחדים, עם חרדות, עם האשמה, הקטנה ועוד. 

כמה נחמד יהיה אם הראש יהיה המשרת שלנו ולא אנחנו המשרתים שלו! 

לטרילותרפיה כלים פשוטים ומאוד ישימים, המאפשרים להפוך את הפנטזיה הזאת למציאות היומיומית שלנו, לדרך החיים שלנו.  

 

הרגש - החלק בתוכנו שרוצה דברים, שמתחשק לו, החלק המשתוקק לאהבה, לאינטימיות, לקירבה אנושית.

זה החלק שמרגיש, שמתרגש.

זה החלק שאחראי על היצירתיות שלנו, על החיבור הרגשי שלנו אל בני אדם אחרים, על ההנאה שלנו מהחיים והיכולת שלנו לתת ולקבל אהבה. 

זה גם החלק המבקש להנות ממיניות טובה ולממש את פוטנציאל ההנאה האינסופי הגלום בכל אחד ואחת מאיתנו.

זה חלק שכולנו נולדים איתו אבל לאורך החיים לא לימדו אותנו איך עובדים איתו ואצל רבים מאיתנו הוא מצא את עצמו בשוליים, נמוך בסדר העדיפויות הפנימי. 

בסדנה נלמד למה כדאי לנו לתת מקום לחלק הזה שבתוכנו ואיך לעשות את זה.

נלמד איך החופש הפנימי של החלק הרגשי בחיינו, קשור באופן ישיר לחופש שלנו לתת אהבה ולקבל אהבה מאנשים אחרים, לחיות בזוגיות, במשפחתיות - כל אחד עם המתכון המתאים והמדויק ביותר עבורו.

 

האמצע - "ההורה הפנימי". הוא אשר יודע - מעבר למילים, מעבר למחשבות ולרגשות, הוא המתבונן ומבין בראייה הרחבה והבהירה ביותר. דרכו נרצה לצעוד בדרך החיים - בהובלה של המבוגר האחראי שלוקח את "הילדים הפנימיים", הראש והרגש, יד ביד אל עבר חיים שיש בהם שקט, נינוחות, סיפוק, הגשמה ואהבה.

 

בסדנה נלמד מה כל אחד מחלקים אלו צריך ורוצה כדי להסכים להיות שותף פעיל במערכת יחסים זוגית עם אדם אחר ולאפשר לה להעמיק ולהתבסס. 

נעשה זאת באמצעות למידה תיאורטית, התנסות מעשית ביחידים, זוגות ובקבוצה, נגלה מה מייצר אצלנו תקיעות, איפה אנחנו נוקשים מדי או רכים מדי, מה אצל כל אחד מאיתנו מייצר את הפער בין הרצון לחיות בפתיחות לאהבה, לבין מימוש הרצון הזה, ואיך ניתן לשנות זאת.

LOGO-TRILO-1024x982.png
תרגול בקבוצות
סדנאות לרווקים

NLP ודמיון מודרך

 

ה-NLP פותח בארה״ב בשנות ה-70 ע״י ריצ׳רד בנדלר ופרופסור ג׳ון גרינדר אשר ביצעו מחקר שבדק מה הופך אנשים לעילוי בתחומם או במילים אחרות - מהו סוד המצוינות האנושית.

מתוך מסקנות המחקר הם פיתחו מודל העושה שימוש בטכניקות ומיומנויות המייצרות שינוי בהתנהגויות, המחשבות והרגשות שלנו ודרך שינויים אלו מתאפשרות פריצות דרך משמעותיות ושינויים מהותיים בהרגלים, בדפוסים ובתקשורת הבין-אישית.

 

איך זה עובד?

התת מודע שלנו מנהל את היומיום שלנו הרבה יותר ממה שהיינו רוצים לחשוב. 

כולנו מחזיקים בדפוסי מחשבה, דפוסי התנהגות ודפוסים רגשיים שמנהלים אותנו ואנו לא מודעים להם, או שאנו

מודעים להם אבל לא מצליחים לשנות אותם.

ה-NLP מייצר כמו מסלול גישה אל אותם אזורים, ונותן לנו כלים שבאמצעותם ניתן לעצב מחדש את הדפוסים שמעכבים אותנו וליצור מציאות פנימית חדשה המשפיעה באופן מיידי וישיר על המציאות החיצונית שלנו.

 

ניתן דוגמא:

אדם מאוד רוצה זוגיות. הוא עושה כל מה שהוא רק מצליח לחשוב עליו כדי לייצר לעצמו מציאות של חיים בזוג : יוצא לדייטים, משקיע במערכת היחסים, נותן מעצמו ואיכשהו שום דבר לא מצליח. מערכות היחסים מסתיימות בזו אחר זו והוא לא מבין למה.

אם אותו אדם מחזיק באמונה שהוא אפילו לא מודע אליה ואומרת ש"אי אפשר לאהוב אותי" או  "לא מגיעה לי אהבה" או "אני לא מספיק טוב בשבילן", לא משנה כמה אקטיבי הוא יהיה וכמה ירצה, מערכות היחסים לא יתפתחו לכדי קשר עמוק ומשמעותי כי יש בתוכו חלק לא מודע שלא מאמין שזה יכול לקרות ולכן, גם לא יאפשר לזה לקרות (או כמו שנהוג לומר - "מחשבה יוצרת מציאות").

 

מה יעזור?

היכרות עם האמונה שמגבילה אותו והחלפתה באמונה מיטיבה, באופן עמוק ומוטמע בתוך המערכת הפנימית של אותו אדם. ל-NLP כלים וטכניקות רבות על מנת לייצר שינוי שכזה ומרגע שחל השינוי הפנימי - הדרך למימוש הזוגיות שהוא מבקש לעצמו, תהיה קצרה ביותר.

 

אחד מהכלים המוכרים ביותר בהם ה-NLP עושה שימוש,  הוא דמיון מודרך.

באמצעות הדמיון המודרך אנו מאפשרים לגוף ולנפש להרפות ולהתמסר אל יצירה דמיונית של מציאות מיטיבה. היצירה הדמיונית הזאת מחלחלת ומופנמת ע"י התת מודע והוא סולל את הדרך אל המקומות שאנו מכוונים אליהם בדמיון שלנו. 

 

לאורך שנות עבודתי כמדריכה ומטפלת מצאתי שהשילוב בין טרילותרפיה ו-NLP מאפשר שינוי עמוק ועוצמתי בכל תחומי החיים ובמיוחד בתחומים "תקועים" בחייהם של המודרכים שלי.

בסדנת "החופש לאהוב" ייעשה שילוב של כלים מעולם ה-NLP והדמיון המודרך באופן שיתמזג הרמונית עם הכלי המרכזי בו נתנסה בסדנה - הטרילותרפיה.

NLP_edited.png
דימיון מודרך
דימיון מודרך